Formace
Povolání podnikatele XXVI.
Právě probíráme základní etické principy podnikání. Minule byla řeč o lidské důstojnosti. Dnes přichází na řadu otázka společného dobra. To náš dokument hodnotí velmi vysoko. Vychází z předpokladu, že společenství lidských bytostí je odrazem společenství Boží Trojice.
Jak podnikat II.
Podnikáte, ale přesto myslíte jako živnostník? Že v tom není rozdíl? Poslechněte si druhý díl našeho rozhovoru s podnikatelem Jiřím Jemelkou.
Povolání podnikatele XXV.
Před minule jsme otevřeli kapitolu zaměřenou na etické sociální principy a jejich uvádění do podnikatelské praxe. Prvním základním etickým principem, o kterém je potřeba mluvit, je lidská důstojnost.
Jak podnikat aneb Know how Jiřího Jemelky
S novým školním rokem otevíráme další sérii rozhovorů, která se nyní zaměří na praktické rady z oblasti podnikání, řízení a vedení lidí.
Povolání podnikatele XXIII.
Globalizace, komunikační technologie, financializace ekonomiky a kulturní změny. Tyto faktory podle našeho dokumentu v současnosti výrazně ovlivňují svět podnikání.
Povolání podnikatele XXIV.
Otevíráme novou kapitolu, ve které se zaměříme na etické sociální principy a jejich uvádění do podnikatelské praxe.
Ekonomika společenství XI.
Dnes budeme hovořit o praktickém fungování tohoto hnutí u nás v Česku a nové vizi, se kterou Ekonomika společenství přichází: tzv, prorocká ekonomie.
Povolání podnikatele XXII.
Ekonomika se stále více financializuje. Podíl na finančním trhu roste rychleji než produkce. Proto také měla poslední ekonomická krize takový dopad po celém světě.
Povolání podnikatele XXI.
Komunikační technologie mají ambivalentní vliv na řízení podniků. Např. redukují náklady či prohlubují a zefektivňují spolupráci.
Ekonomika společenství X.
V seriálu věnovanému hnutí Ekonomika společenství dnes uzavřeme téma jeho směrnic pro vedení podniku. Je jich celkem sedm a dělí se podle barev duhy od červené po fialovou. Té je věnovaná problematika komunikace.
Povolání podnikatele XX.
Globalizace z významné míry osvobodila kapitál. Podniky tak mohou produkovat v jedné zemi, v druhé platit daně a ve třetí získávat státní příspěvky.
Ekonomika společenství IX.
V devátém pokračování rozhovorů o Ekonomice společenství se zaměříme na předposlední indigovou směrnici, která řeší otázku formace, vzdělávání a moudrosti.
Povolání podnikatele XIX.
Vznik světového ekonomického pořádku se stal charakteristickým znamením naší doby. Tématu globalizace jsme se dotkli už v dřívějších rozhovorech. Osmnáctý článek nás zavede ale více do hloubky problému.
Povolání podnikatele XVIII.
Globalizace, komunikační technologie, rostoucí vliv peněz a individualismus. Tyto faktory nejvíce ovlivňují náš svět podnikání. Ne všechny zmíněné faktory ale vidí dokument Povolání podnikatele jako ryze negativní.
Ekonomika společenství VIII.
Řešíte krásu svého pracovního prostředí a harmonii mezi svými zaměstnanci? Ekonomika společenství tomu věnuje jednu (modrou) směrnici pro vedení podniku.
Povolání podnikatele XVII.
Články 15 až 26 dokumentu Povolání podnikatele řeší otázky spojené s globalizací, vývojem komunikačních technologií, financializací ekonomiky a kulturními změnami.
Ekonomika společenství VII.
Zelená směrnice ekonomiky společenství ukazuje na význam kvality života, štěstí a vztahů všech lidí v podniku.
Povolání podnikatele XVI.
Tento kratičký text uzavírá úvodní kapitolu dokumentu Povolání podnikatele a otevírá se novému tématu, jež nám má pomoci vidět problémy a výzvy současného světa podnikání.
Ekonomika společenství VI.
Dostáváme se k třetí, tedy žluté směrnici, pro vedení podniku podle Ekonomiky společenství. Řeč bude o spiritualitě a etice.
Povolání podnikatele XV.
Od nebezpečí nesouladu života nyní přesouváme pozornost k ideálu pro podnikající křesťany. Tím je Ježíš, který umyl svým učedníkům nohy.
Ekonomika společenství V.
V seriálu zaměřeném na hodnoty hnutí Ekonomika společenství se dostáváme k oranžové směrnici, která se zaměřuje na vztahy s vnějšími subjekty.
Povolání podnikatele XIV.
V desátém článku upozornil náš dokument na nebezpečí nesouladu života, kdy podnikatel odděluje život z víry a svou práci. Církev takový stav považuje za velmi nebezpečný.
Ekonomika společenství IV.
Ve čtvrtém pokračování rozhovorů o Ekonomice společenství se naposledy zaměříme na červenou směrnici tohoto hnutí. Zaměřuje se na vztahy podnikatelů se zaměstnanci a podnikem jako takovým.
Povolání podnikatele XIII.
Hlavní překážkou v rozvoji podniku na osobní úrovni je nesoulad života. Jinak řečeno: doma si můžu věřit v Boha, ale byznys už je přeci jen jiný svět.
Ekonomika společenství III.
V rubrice Formace na portálu Křesťanský podnikatel hovoříme o hnutí Ekonomika společenství, které po celém světě formuje podnikatele podle křesťanských zásad. K tomu používá mimo jiné tzv. směrnice pro vedení podniku.
Povolání podnikatele XII.
Zákony, korupce, destruktivní konkurence, klientelismus. Co vám brání v podnikání?
Ekonomika společenství II.
Ekonomika společenství navrhuje organizacím, které přijaly její poselství, konkrétní směrnice pro vedení podniku. Dělí je do sedmi barev duhy.
Povolání podnikatele XI.
Podnikatelé mají svoji specifickou úlohu v oblasti kreativity a rozvoje. Mají tak zvláštní podíl na díle stvoření.
Ekonomika společenství I.
V novém seriálu vás seznámíme s mezinárodním křesťanským hnutím Ekonomika společenství, které usiluje díky práci podnikatelů o vymýcení chudoby na světě.
Povolání podnikatele X.
Povolání podnikatele je skutečné lidské a křesťanské povolání. A jeho význam v životě církve i ve světě nelze dostatečně zdůraznit.
Povolání podnikatele IX.
Koho chce oslovit dokument především? Podnikatele, kteří vnímají svou práci jako povolání od Boha, kteří vnáší do každodenního působení principy sociálního učení církve a konečně ty, kteří mají vliv na jednání lidí ve svých firmách.
Povolání podnikatele VIII.
Hned v úvodu nás dokument upozorňoval na význam božských ctností víry, naděje a lásky. Nyní zase ukazuje význam kardinálních ctností: moudrosti, spravedlnosti a také solidarity, disciplíny a dalších.
Povolání podnikatele VII.
Druhý článek dokumentu Povolání podnikatele ve stručnosti popisuje ideální stav, kdy podniky i trh fungují řádně a vlády je spravedlivě i efektivně regulují, čímž všichni přispívají k materiálnímu i duchovnímu blahu lidstva.
Povolání podnikatele VI.
"Komu bylo mnoho dáno, od toho se mnoho očekává, a komu mnoho svěřili, od toho budou žádat tím více." Těmito Ježíšovými slovy začíná dokument Povolání podnikatele, na který se nyní velmi podrobně zaměříme v naší rubrice FORMACE s biskupem Josefem Nuzíkem.
Povolání podnikatele V.
Dnešní pohled církve na podnikání popisuje dokument Povolání podnikatele. Popáté a zatím naposledy nad jeho myšlenkami hovoříme s plzeňským biskupem Tomášem Holubem.
Povolání podnikatele IV.
Dokument Povolání podnikatele hovoří o Ježíši Kristu jako o vzoru pro podnikající křesťany. Na toto téma jdeme do hloubky s plzeňským biskup.em Tomášem Holubem
Povolání podnikatele III.
Princip subsidiarity a duchovní růst podnikatele - témata pro třetí rozhovor nad dokumentem Povolání podnikatele.
Povolání podnikatele II.
V druhém pokračování rozhovorů s plzeňským biskupem Tomášem Holubem nad dokumentem Povolání podnikatele Papežské rady pro spravedlnost a pokoj otevřeme otázku firemní kultury, firemních hodnot a duchovního doprovázení.
Povolání podnikatele I.
„Pro křesťana podnikatele je právě teď čas, který žádá svědectví víry, důvěru v naději a uskutečňování lásky.” Těmito slovy uvádí do problematiky podnikání podle křesťanských hodnot dokument Papežské rady spravedlnost a pokoj Povolání podnikatele.
Rubrika Formace
Otevíráme novou rubriku rozhovorů. V ní se budeme zaměřovat na témata dotýkající se podnikání a spirituality.