Po stopách Moudrosti v kodu

Po stopách Moudrosti v kodu

Tentokrát přijal naše pozvání Marek Novotný, IT specialista, který se zaměřuje na řešení bezpečnosti ve velkých institucích. Dnes to dělá jako živnostník. K tomu však dozrával postupně. 25 let pracoval jako zaměstnanec.

Marek původně ani IT neměl rád a rozhodně se tomuto oboru nechtěl věnovat. Spíše ho bavila radio technologie. Nakonec ho ale zlákaly možnosti, které nabízí moderní komunikace. První rozhovor má vždy představit hosta. Tentokrát se ale moderátor Marek Chvátal nechal více zlákat zajímavostmi oboru, ve kterém Marek Novotný pracuje. A to je řešení bezpečnosti v IT. Na druhou stranu, právě to vám Marka Novotného asi přiblíží nejsnadněji.

Ve druhém pokračování rozhovoru s Markem Novotným se věnujeme rozdílům naší přirozené komunikace a komunikace v digitálním světě, který má stále větší prostor v našem životě. Na mladých lidech, kteří se do světa sociálních sítí a internetu již narodili, můžeme vnímat konkrétní odlišnosti. Na jedné straně je tak naše možnost domluvy o mnoho jednodušší. Ale domluva mezi generacem či poučeného s nepoučeným začíná váznout.

Na jaře jsme si také vyzkoušeli prožívat vztah s Bohem přes obrazovku a vytvářet společenství věřících s počítačem nebo mobilem v rukou. Jde o nový směř, jak budeme přirozeně rozmlouvat i s Bohem?

Jak prožívá tyto změny náš host, IT specialista a křesťan Marek Novotný?

V třetím pokračování rozhovoru s IT specialistou Markem Novotným otevíráme knihu Moudrosti, 8. kapitolu, 9. až 17. verš.

Jsou to silná slova, sebevědomá. Marek měl vždy v oblibě příběh o mladém králi Šalamounovi, který toužil po moudrosti. Toto hledání inspiruje Marka i pro jeho vlastní život.

Marek pracuje s programy a jejich kody. Proto jsme zaměřili naše povídání i na moudrost v těchto oblastech. Najdeme moudrost jen v dobrém jednání a ve stvoření anebo i v technologiích a kodech? A může být nakonec umělá inteligence natolik zdatná, že překoná v moudrosti i člověka?

Text našeho úryvku z Písma:

Rozhodl jsem se tedy přivést si ji a žít s ní, protože vím, že mi bude rádkyní k dobrému a utěšitelkou v starostech a zármutku. Pro ni dojdu slávy u zástupů a úcty u starců, já mladík. Budu shledán bystrým v úsudku a v očích vládců vzbudím obdiv. Budu-li mlčet, budou vyčkávat, ozvu-li se, budou naslouchat, a když se rozhovořím, položí si ruku na ústa. Skrze ni dojdu nesmrtelnosti a těm, kteří přijdou po mně, zanechám věčnou památku. Budu vládnout lidem a pronárody se mi podrobí. Obávaní vládcové dostanou strach, až o mně uslyší, ve shromáždění lidu se ukáži dobrý a statečný na bojišti. Až se vrátím domů, odpočinu si u ní; pobývat s ní nepůsobí trpkost a spolužití s ní není trápením, ale potěchou a radostí. Když jsem si to promyslil a svým srdcem uvážil, že nesmrtelnost se váže s moudrostí.

Všechny naše rozhovory najdete na podcastu Hodnoty v podnikání:

SpotifyspotifyGoogle podcasts google podcast Pocket casts pocket cast  Overcast a dalších, které najdete na Anchor.

[widgetkit id="35" name="Podcast"]

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).