Myslet ve velkém je lepší

Myslet ve velkém je lepší

Tomáš Březina, zakladatel společnosti BEST, patří mezi ty křesťany, kteří se spoléhají na Boží přízeň a vedení, ale zároveň nikdy nedopsutí, aby Bůh dělal vše za ně. Naopak, snaží se co nejvíce překonávat překážky vlastní houževnatostí a vůlí, aby Boží pomoc měla nějaký efekt.

V prvním rozhovoru otevřeme téma autority a charakteru. Doplňují se tyto "vlastnosti", může se třeba získat autoritu někdo bezcharakterní? Řeč bude také o výchově dětí. Tomáš Březina má tři dospělé děti. Chyběl jim doma, když budoval velký byznys? A když byla řeč o autoritě, měl ji doma stejně jako ve firmě?

V kanceláři má Tomáš již roky na očích jednu z básní Jana Skácela. Denně si ji pročítá a rozjímá nad ní. Tak jsme si ji vzali i pro naše rozvažování. Tomáš Březina si díky této básni uvědomuje, jaké měl v žitově štěstí a jaké dostal dary, které mu omožnili to, co v životě dokázal. Zároveň mu tento text nastavuje zrcadlo a dává hranice pro jeho skutky. Snaží se poznávat, jaké cíle ještě dávají smysl, usiluje o moudrost a vytrvalost. A díky tomu paradoxně může být mnohdy tvrdý a neoblomný.

Poznávání hranic a houževnatost nás zavedla i k rozhovoru nad vážnými rodinnými krizemi, kdy Tomášovi i jeho manželce šlo o život. A Skácel otevřel Tomášovo srdce, aby se s vámi i o tyto chvíle podělil.

Která, že je to báseň? Tato:

Motlitba Jan Skácel

Pane, ať jsi stéblo trávy,

nebo obyčejný list,

prosím dej, ať aspoň trochu umím

ve Tvých vzkazech číst.

Prosím dej, ať řeči stromu aspoň trochu rozumím,

ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,

když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru,

ať mi stačí dohlédnout na obzor,

který jsi mi dal, ať se smířím se vším,

co jsi mi kdy vzal.

A dej mi sílu snášet pokorně,

co změnit nemám sil,

odvahu, abych to nač stačím,

na tomhle světě pozměnil.

A taky prostý rozum,

který vždycky správně rozezná,

co se změnit nedá a co se změnit dá.

A od 22. července najdete v podcastu třetí rozhovor, kde se s Tomášem budeme zamýšlet na nezišností, zištnými prevíty, životními tragédiemi a vlastní smrtelností.

Rozhovor s Tomášem najdete nyní už jen jako podcastu společně se všemi staršími svědectvímu, která jsme natočili. Poslouchat můžete na:

SpotifyspotifyGoogle podcasts google podcast Pocket casts pocket cast  Overcast a dalších, které najdete na Anchor.

[widgetkit id="35" name="Podcast"]

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).