Bez pádu to nejde

Bez pádu to nejde

Říká Petr Němeček, přední český zmrzlinář, který si budoval pozici na trhu s produktem "bez chemie" v době, kdy byly vůně a příchutě na vzestupu.

Petr původně nesměřoval k podnikání. Našel si práci, která ho bavila. Po čase ji ale musel vyměnit za takovou, ke které měl přesně opačný vztah. V té době už ale experimentoval s pudinky. Viděl taky, jak se dělá dobrá zmrzlina. A tak se mu podařilo přesvědčit rodiče, aby mu půjčili na rozjezd podnikání. Otevřel si kavárnu. Dařilo se mu a přirozeně dospěl k dnešnímu rodinnému podniku, který vyrábí českou zmrzlinu z ovoce. Svůj příběh vypráví v prvním rozhovoru.

Při otázce, zda je schopný podnikatel,  Petr váhá. Předchozí léta jeho podnikání se od současnsoti totiž hodně liší. Dříve se mu nestávalo, aby se zaměstnanci projevovali příliš nezodpovědně. Dnes řeší problémy, kdy přijde do práce člověk opilý anebo třeba přestane ze dne na den chodit do práce, aniž by se slovem zmínil. Petr také sleduje, jak u mnohých roste pocit, že i mimořádné benefity, jsou vlastně samozřejmostí. A to mu bere radost. Do hloubky problémů jdeme v druhém rozhovoru.

Petr absolvoval ještě dvouletou vojnu. Na tuto dobu paradoxně vzpomíná jako na nejlepší čas pro jeho duchovní život. V našem třetím rozhovoru, kde se zamýšlíme nad Ježíšovým podobenstvím o rozsévači, také přiznává, že měl v průběhu podnikání temné období. Pracovní i osobní těžkosti ho přivedly k prosbě, aby ho Bůh nechal na pokoji. A Bůh to udělal. Několik let tak Petr prožíval prázdno, které se pak v jeden zázračný okamžik proměnilo zase v živou víru díky přímluvné modlitbě. Navzodry temnu, které žil, si bez něj Petr nedovede svůj duchovní růst představit.

Mt 13,3-9

"Vyšel rozsévač rozsívat. Když rozsíval, padla některá zrna podél cesty, a přilétli ptáci a sezobali je. Jiná padla na skalnatou půdu, kde neměla dost země, a hned vzešla, protože nebyla hluboko v zemi. Ale když vyšlo slunce, spálilo je; a protože neměla kořen, uschla. Jiná zas padla mezi trní; trní vzrostlo a udusilo je. A jiná zrna padla do dobré země a dala užitek, některé sto zrn, jiné šedesát a jiné třicet. Kdo má uši, slyš!"

play button Jak chutná zmrzlina z ovoce?

play buttonLidé...

play button Bez pádu to nejde

Rozhovor vede Marek Chvátal.

Music by Scott Holmes.

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).