Může být dítě zákazník?

Podle Josefa Luskače, který provozuje v Brně necelých 10 let kavárnu Park Lane Cafe rozhodně ne. Přesto, že se snaží, aby byl jeho podnik přátelský rodině.

josef luskacJosef se vyučil kuchařem, udělal si maturitu a začal pracovat. Neměl ambice ve studiu pokračovat, protože už od něj více neočekával. Původně neměl ani ambice stát se podnikatelem. K tomu dozrál díky přátelům až po letech. Během nich vystřídal řadu provozoven a kuchyní. Na čas odjel sbírat zkušenosti i do Anglie. Na jednom místě nesetrval déle jak tři roky. Se svou fluktuací je dokonce spokojený. Proč, to už vysvětluje v našem prvním rozhovoru.

Kavárna Park Lane Cafe je od svého vzniku nekuřácká a navíc je tzv. baby friendly. Najdete tam malý koutek, kde si mohou děti pohrát, zatímco si maminka vypije kávu a dá zákusek. V nabídce se ale Josef záměrně nesnaží cílit na děti. Nechce pro ně vytvářet speciální nabídky. Nedává mu to smysl. A pokud někdo z jeho okolí uvažuje o "dětské" kavárně, snaží se mu to Josef Luskač rozhodně vymluvit. Má k tomu pádné argumenty. Hovoří o nich v druhém příspěvku.

Do třetice jsme si připravili pro Josefa jako kavárníka těžký úryvek z Lukášova evangelia (Lk 14,12-14), ve kterém Ježíš vyzývá svého hostitele, aby na hostiny přestal zvát své přátele, ale zaměřil se na lidi na okraji společnosti. Ti mu to totiž nemohou oplatit. Jak se s těmito slovy evangelia vypořádá náš host?

Tomu, kdo jej pozval, Ježíš řekl: "Dáváš-li oběd nebo večeři, nezvi své přátele ani své bratry ani příbuzné ani bohaté sousedy, poněvadž oni by tě také pozvali a tak by se ti dostalo odplaty. Ale dáváš-li hostinu, pozvi chudé, zmrzačené, chromé a slepé. Blaze tobě, neboť nemají, čím ti odplatit; ale bude ti odplaceno při vzkříšení spravedlivých."

play button  Sbírání zkušeností

play button  Dítě pro mne není zákazník

play button  Evangelní "rána pod pás"

Rozhovor vede Marek Chvátal.

Music by Scott Holmes.

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).