Podnikání podle Ducha – video záznam přednášek

Nelhat, nekrást, nepodvádět. Stačí to pro dobrý život i bohulibý byznys?

Na letošní konferenci na Velehradě, 21. září, jsme pozvali řečníky, kteří jednoznačně říkají NE! A podle toho taky jejich podnikání vypadá...

Jedni se pustili do tvrdého byznysu a perou se denně o to, aby pracovali kvalitně a generovali zisk, ale taky aby naslouchali Bohu. Druzí si k podnikání přidali slůvko sociální, aby nejen ziskem, ale rovnou samotným podnikáním podporovali slabší a dávali šanci i naději. Třetí neřeší tvrdý byznys a vědomě se drží na hranici přežití, protože jsou především zasvěcení Bohu.


 Konference Podnikání podle ducha, záznam z 21. září 2019

jiri netik st

Jiří netík a syn – Sociální zemědělství

Rodina Netíkových z Týnu nad Vltavou patří mezi tradiční zemědělce v jejich regionu. Před 30 lety zatoužil Jiří Netík st. vytvořit pracovní příležitosti i pro postižené lidi. Vytvořil tak projekt sociálního podnikání, který jednak nabízí smysluplnou práci a také vytváří společenství.

Nápad na sociální podnikání dostal Jiří Netík st. během příprav na svatořečení Anežky České. Po jejím vzoru chtěl pomáhat druhým.Proto si Netíkovi našli starý statek, ten zrekonstruovali a zahájili pomoc. Brzy Netíkovi přišli na to, že práce se zvířaty nemusí vyhovovat každému. Proto začali zakládat další provozy. Truhlařskou dílnu, tkalcovnu, keramickou dílnu a další. Dnes zaměstnává jejich spolek Pomoc přes stovku postižených. Ruku v ruce s tím ale jde snaha Netíkových o udržování opravdového společenství, ve kterém je důležitější se sejít k práci a být spolu, než jakékoliv omezení.

_________________________________________________

vojtecha zikesova 2

Sr. Vojtěcha Zikešová – Podnikání v řeholi

Je to zvláštní, že se do podnikání pustí i františkánky. Proto má jejich činnost svá specifika. Sestry totiž musely najít rovnováhu mezi provozem kavárny a poctivým duchovním životem. V kavárně tedy najdete klášterní kapli, kterou sestry pravidelně používají a zvou do ní i své hosty. Řeholnice se ale musí vyrovnat s tím, že nebudou mít vždy klid pro modlitbu a podnikání si je někdy vyžádá zcela. Kavárna Õde nabízí více, než kávu a zákusek. Sestry jsou stále zasvěcenými osobami a chtějí vše, co konají, prožívat v přítomnosti Boží. Proto není vzácností, že rozhovor s obsluhou nenásilně sklouzne k duchovním tématům. Sr. Vojtěcha Zikešová vstoupila do kláštera ještě za normalizace. V prvním příspěvku popisuje svou anabázi od studia fyziky k zasvěcení a misiím v Estonsku. V současnosti je představenou sester Neposkvrněného početí Panny Marie. Vedle již fungující kavárny Õde iniciovala vloni také vybudování penzionu Tõde, který má primárně sloužit pro konání exercicií, ale lze se v něm ubytovat i na dovolenou nebo na cestách.

_________________________________________________

photo Jiri Jemelka web

Svědectví Jiřího Jemelky

Jsou chvíle, kdy bych se raději modlil a dění kolem mě vyžaduje akci – jdu pracovat. A zrovna tak jsou chvíle, kdy bych raději pracoval a vnitřně mě to silně táhne k modlitbě – a jdu se modlit. Aby to nebylo tak jednoduché, mnohdy přemítám nad tím, zda „do toho Bohu už moc nefušuji“, a nesnažím se kontrolovat vše sám. A jsou chvíle, kdy si říkám, zda opovážlivě nespoléhám na Boha, že „toto“ či „ono“ zařídí On, a přitom bych to měl zařídit či řešit vlastně já. Kdo se v tom má vyznat… Možná to také znáte ze svých životů a ze svých cest víry. Život s Bohem není jednoduchý a už vůbec ne fádní. Zrovna tak není jasně nalinkovaný a mnohdy je plný překvapení, náhlých zvratů a paradoxů.

_________________________________________________ 

sebor jan

Svědectví Jana Šebora

Jan Šebor založil v roce 1991 společnost CB Destrukce zaměřenou na práci v kamenných lomech. Obor nezměnil. Ale splnil si sen pracovat svobodně a podle svého. Udělal dobře. Firma mu rostla pod rukama. Po celou dobu Jan usiloval o rovné vztahy jak s partnery, zaměstnanci a dodavateli, tak i s konkurencí. Díky tomu dovedlo vyřešit komplikované problémy. A v nejvyšší nouzi ho dokonce podržela i konkurence.

_________________________________________________ 

eva vondrakova mala 16 9

Eva Vondráková – Sociální služba pro matky

Vedle podnikání a sociálního podnikání jsme pro doplnění kontextu nabídli představení také jedné sociální služby. Eva Vondráková je spoluzakladatelkou společnosti Na počátku. Služba funguje 30 let. Klientkami organizace jsou ženy, pro které se čas mateřství a těhotenství stal dobou rozhodování, nejistoty a zklamání. Příběhy, které slýchávají pracovnice v Poradně Na počátku, jsou různorodé. Týkají se hledání bydlení, nedostatku peněz nebo chybějící podpory ze strany nejbližších. Nablízku chce být Na počátku zejména těm, které zaskočilo neplánované těhotenství, a nyní přemýšlejí, zda podstoupit potrat, nebo ne. Organizace pomáhá prostřednictvím tří sociálních služeb, kterými jsou Poradna Na počátku, Domov pro dětský život a Byty Na počátku.

_________________________________________________ 

antonin nekvinda 2500 1400

Antonín Nekvinda – Sociální podnikání v Neratově

Po sametové revoluci inicioval P. Josefa Suchár na poutním místě v Neratově vznik komunity rodin, která vrátila do tohoto vylidněného prostředí život. Od samotného začátku byl život v Neratově spojený také s péčí o postižené lidi a vytváření pracovních příležitostí pro ně. S ekonomickou krizí se tam ale místním začalo žít velmi těžce. Podporující dárci je opouštěli. Proto se v roce 2011 se k tomuto projektu připojil Josefův bratranec Antonín Nekvinda. Věnuje se rozvoji podnikatelských aktivit v Neratově. Přesněji řečeno, řeší růst sociálního podnikání, které má za cíl zvyšovat samostatnost aktivit na tomto poutním místě. Antonín k tomu využívá svých zkušeností z pojišťovnictví, kterému se věnuje dodnes.

Video připravujeme.

_________________________________________________

nuzik 2018 05 29 08 23 44

Mons. Josef Nuzík – Církev, restituce a Duch svatý

Snad denně řeší Mons. Nuzík problémy spojené s církevními restitucemi. Činí odpovědná rozhodnutí a hledá vhodné strategie pro úplnou samostatnost arcidiecéze, která přijde s rokem 2030. Sám přiznává, že v začátcích se díval na věc restitucí utopicky. Představoval si, že bude stačit jen na začátku nastavit procesy a "ono to pojede". Jenže je stále více uváděn do reality byznysu, který ale nemůže z mnoha sůvodů dělat jako kdokoli jiný. Jak hledá hranice církevního podnikání biskup? Mluví mu do toho Duch svatý?

_________________________________________________

ondrej socuvka 2

Ondrej Sočuvka – Spojování lidí a budování sítí

Ondrej pracuje jako manažer ve společnosti Google v Bruselu. Je součástí týmu public policy a vztahů s vládou. Komunikuje s asociacemi, neziskovými organizacemi, think tanky a zaměstnavatelskými sdruženími o tématech spojených s digitálními inovacemi. Ondrejovým cílem je tyto organizace povzbuzovat k zapojení se do studia vývoje digitálních inovací a hledání řešení pro vlastní potřeby, které mají osobu člověka v centru svého zájmu. Na konferenci uvedl Ondrej  přítomné do hlubšího poznání networkingu a naslouchání. 

_________________________________________________

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).