Bůh mě povolal do SIPORY

O své zkušenosti z dobrovolnické činnosti pro organizaci SIPORA se s námi podělila paní Veronika Ježová.

sipora

Pomáhejte se SIPOROU - Sipora

Veronika Ježová je maminkou čtyř dětí z nichž jedno je dítě se středně těžkou retardací, což zcela změnilo její pohled na život a na svět okolo ní. Díky svému synovi v sobě objevila spoustu darů, kterými ji Duch Svatý obdařil. Díky těmto zkušenostem má pochopení pro potřeby rodiny s handicapovaným členem. 

Jakým způsobem vaše organizace rodinám a jednotlivcům?
Pro nás není klientem pouze člověk s mentálním handicapem, ale celá jeho rodina. Neboť pokud chceme efektivně podpořit jednotlivce, dejme podporu jeho celému systému v němž žije. Spokojený rodič, rovná se spokojené dítě, byť je už dospělé. Rodiny podporujeme pořádáním setkání, která mají charakter nejen vzdělávací, ale i odpočinkový a velkým bonusem je sdílení zkušeností mezi rodinami napříč generacemi. Na setkání rodičů je vždy zajištěna asistence pro jejich potomky, čímž dlouhodobě dochází k postupnému osamostatňování pro obě strany. Zároveň máme
projekt 600 hodin, který je alternativní obdobou odlehčovací služby pro 10 podpořených rodin. Hlavním cílem tohoto projektu je terénní odlehčovací služba, o kterou v současné době hodně usilujeme. Dalším hlavní cílem je chráněné bydlení pro lidi s mentálním znevýhodněním a PAS propojené se sociální farmou.

Jaká pomoc je klienty nejvíce oceněna?
Tou viditelnou pomocí je asistence, která rozvíjí človíčka s handicapem a díky ní prožívá něco víc, než je pro něho dosud běžné. Následně je díky této asistenci odlehčeno pečujícím, kteří mají více času na sebe, a to je pro většinu velká vzácnost. Méně viditelnou pomocí je vyslyšení a zájem o tyto rodiny. Jako rodič máte najednou pocit, že na to nejste sám a je tu pro vás organizace, kterou nejen zajímají problémy a starosti, se kterými se potýkáte, ale je ochotna vám je pomoci řešit.

321506862 476304541109106 4943107789040765571 n

Kolika rodinám pomáháte? Máte spíše stálé klienty nebo se jedná i o jednorázovou výpomoc?
Celkově máme v naší databázi něco kolem 3O rodin z celého ORP Jeseník a s nimi jsme v pravidelném kontaktu. Na naše klubová setkání jsou zvány všechny rodiny včetně veřejnosti a je to svobodné rozhodnutí každého jedince, zda se pozvání přijme. V průměru se našeho klubu účastní asi 12 rodin. V rámci projektu 600 hodin podporujeme 10 rodin, kterým poskytneme každé celkem 60 hodin asistence.

Na co konkrétně bude využit výtěžek ze sbírky pro SIPORU? 
Na podporu komunitních služeb v regionu Jeseník. Přesněji podporu rodin pečujících o blízkou osobu s mentálním znevýhodněním a žije na Jesenicku, což je odlehlá lokalita.  tím, že podpoříte udržitelnost a rozvoj SIPORY, tak v konečném důsledku výtěžek ze sbírky podpoří udržitelnost a rozvoj našich rodin.  

Jak vypadá Váš pracovní den? 
Můj každý den, ať je či není pracovní začíná ranním modlitbou, při které se v rámci zklidnění napojují na svoji vnitřní Božskou jiskru, jež je zdrojem vnitřní energie na celý den. Je to ta část Boha, kterou máme každý ve svém srdci a já jsem za ni vděčna.  

Poté se podpořena ranní kávou mohu s radostí a lehkostí vrhnout na pracovní povinnosti, které jsou velmi různorodé. Především v naší organizaci, kde komunikuji s rodinami, asistentkami a stejně tak zástupci jiných organizací a města. Zároveň, stejně jako moji kolegové, mám práci, která mě živí.  Moje kmenová práce spočívá v rozvoji lidí s duševním onemocněním v sociálně rehabilitačním centrum v Zahrad2000 

SIPORA je křesťanská organizace. Jak Vám pomáhá víra v Ježíše Krista? Cítíte svou práci jako poslání? 

Já osobně si pod pojmem křesťanská organizace přestavuji ty organizace, jejichž zřizovatelem je církev, což my nejsme. SIPORA je organizace tvořena skupinou věřících lidí, jež naplňují a žijí křesťanské hodnoty. …  Každý z nás věříme v Ježíše Krista a díky této víře žijeme tyto hodnoty dle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Ty nás a naše životy naplňují smysluplnou prací. Prací, jež není jen posláním, ale i radostí. To posunuje nejen nás jako lidi, ale i celou organizaci a naše spolupracující rodiny ke společnému tvoření lepšího světa a vytváření společenství. 

Pomáhat druhým lidem na plný plyn bývá velmi náročné, jak zvládáte svou práci propojovat s osobním a křesťanský životem? 

V tak báječném kolektivu to jde lehce! Neříkám, že se nikdy nedostáváme do konfliktů či neshody názorů, ale i když jsme každý od jinud, vše si dovedeme vykomunikovat a najít společnou řeč. Nikdy se mi nestalo, že by konflikt ovládal nás lidi, vždy jsme jej drželi ve svých rukách. To je dle mého soudu zásluhou respektu a tolerance, jež je nám vlastní. Tím pádem se všechny tyto oblast života propojují zcela sami.  

Máte pocit, že k Vám během práce někdy sestoupí Duch Svatý a vede Vás za ruku? 

Ten pocit mám dnes a denně, Duch Svatý ke mně promlouvá velice často. Jsem si jistá, že je to ten hlas vycházející z mého srdce. Dodává mi klid a jistotu bezpečí, když se věcí nedaří tak, jak bych chtěla. Také mě vede do míst, kam bych asi jinak nešla.  

 

 

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).