Otcovství jako poslání

Minulý měsíc jsem na semináři potkala pana Pavla Čevelíka. Mluvil o své rodině s obrovskou láskou a něhou. Nedalo mi to a požádala jsem ho, aby nám napsal něco o své rodině. Jak vnímá otcovství úspěšný podnikatel z jižní Moravy a jak se mu daří jej propojovat s vírou?

Pavel Čevelík

je čtvrtým rokem jednatelem společnosti Rochus, která v Kunovicích vyrábí ovocné knedlíky, převážně pro export. Šťastně ženatý je od roku 2001. Mají spolu s manželkou 3 děti. Anežku, která studuje v Olomouci, Ondřeje který se chystá k učňovským zkouškám a Jáchyma, který zažívá prvním rokem vzdělávací systém.

cevelik

Jak dělíte čas mezi rodinu a podnikání?
V mém vidění světa má rodina jasnou prioritu, asi jako u většiny lidí. Realita
je taková, že většinu času v týdnu strávím starostí o firmu a o víkendu
se účastním rodinného života
. Manželka by asi řekla, že nejčastěji
z pozice pozorovatele a bude mít pravdu. Protože jsme členy
Schönstattského svazu rodin, několik víkendů v roce trávíme společně
jako rodina i v rámci tohoto společenství.

Otcovství je významná role v životě dítěte, jak k ní přistupujete?
Když jsem byl mladší, moc jsem si tuto myšlenku neuvědomoval, ale později mě zasáhl fakt, že otec je knězem v rodině a snažím se tomuto úkolu dostát. Způsobem, který je mě vlastní se pokouším být příkladem a vzorem pro své syny i dceru a také, pokud o to stojí a častěji i navzdory tomu, že ne, se pokouším s dětmi zavést hovor na duchovní témata. Osobně věřím, že pouze tím, jaký jsem a co skutečně žiji (hodnoty, víru, tradice) je možné předat dál.

Co všechno role otce změnila ve Vašem životě?
Především mě zásadně změnila a obohatila život o 3 skvělé parťáky, kteří jsou se mnou v dobrém i zlém. Toto pouto je možné jedině v rodině a žádné jiné není ve světě silnější. Moje děti mě naučili větší trpělivosti, toleranci a až díky nim jsem pochopil, jak vypadá skutečná, bezpodmínečná láska.

Máte jako rodina nějakou filozofii, která Vám pomáhá s výchovou dětí?
Nevím, jestli máme filosofii výchovy, spíše se snažíme respektovat osobnost každého člena rodiny a snažíme se vést děti k zodpovědnosti za svůj život s tím, že za svá rozhodnutí ponesou následky a chceme, aby zůstávali citliví a ohleduplní ke svému okolí. Přirozeně a citlivě vychází z přikázání.

Jste benevolentní rodič? 
Ano, jsem. Rád říkám, že zastávám pravidlo 3x a dost. Ale pravda je taková, že s věkem jsem čím dál benevolentnější a možná až příliš často mám pochopení pro vylomeniny nejen dětí. V čem ale zůstávám vůči dětem striktní, je překročení něčeho, co bych nazval svým hodnotovým a morálním nastavením.

Jakým způsobem u Vás probíhá výchova ke křesťanským hodnotám?
Naše společná výchova má, jako vše, svůj vývoj v čase. Díky velkému věkovému rozdílů mezi druhým a třetím je v podstatě úplně jiná, než byla zpočátku. Před lety jsme s manželkou dětem svoji víru moc neukazovali, a to se na výchově k formálnímu katolickému životu na našich starších dětech podepsalo negativně. Jak už jsem zmínil výše, hodnoty a zásady jsme předávali a snad předáváme celý život stejně: svým vlastním životem. U mladšího už si dáváme větší pozor na to, aby nás oba viděl, jak vedeme nějaký duchovní život my sami a klademe větší důraz na pravidelnou modlitbu.

Co s dětmi ve volném čase děláte nejraději?
Nejraději trávíme čas venku, na zahradě nebo na výletech, ideálně zakončených nějakým dobrým jídlem. Většinou však ani tak nejde o to, jakým způsobem společný čas trávíme, protože jak jsme všichni rozdílné osobnosti s různorodými zájmy, dáváme si prostor, aby si každý společný čas vyplnil podle sebe. Někdy to znamená, že ho pak netrávíme na jednom místě, ale o to radostnější pak jsou ty vzácné okamžiky, když se to stane přirozeně. Mě osobně stačí k pocitu štěstí vědomí, že mám všechny své milované pod jednou střechou.

Který biblický příběh máte jako rodina nejraději a proč?
Tady bohužel neznám odpověď. Společně jsme Bibli nikdy moc nepročítali, když už na to přišlo, rozebírali jsme spíš konkrétní úryvky z nedělních evangelií nebo to, co děti zrovna řešily.

Jezdíte na Víkend pro táty se sdružením Kompas? Chystáte se letos?
Ještě jsme spolu nebyli, ale mám pár kamarádů, kteří se takové akce zúčastnili a velmi to kvitují, takže nevylučuji, že se v Žirovnici uvidíme.

Jaké akce sdružení Kompas navštěvujete a proč?
Pravidelně se setkávám s podnikateli v Uherském Brodě v rámci akce Snídaně na faře
, kde spolu sdílíme zkušenosti z podnikání a života s Bohem. Jsem za to vděčný, protože mohu sdílet bez obav starosti i radosti z podnikání způsobem, který jinde není možný. Absolvoval jsem 7 návyků a rozhodně doporučuji zvážit účast každému, kdo hledá rovnováhu mezi všemi svými životními rolemi.

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).