Petr Prokš: Hlídám, abychom to ve firmě nepřepálili

Petr Prokš: Hlídám, abychom to ve firmě nepřepálili

Petr Prokš dnes řídí středně velkou firmu. Než PFM group založil, začínal jako zaměstnanec a vypracoval se až do pozice generálního ředitele. Během kariéry se setkával s šéfy, kteří neměli takový tah na branku, jak by si představoval. A tak se rozhodl založit vlastní tým. Získal svobodu realizovat vlastní vizi. S Petrem se setkáte na naší on-line konferenci Umění podnikat. Přečtěte si krátký rozhovor s Petrem Prokšem.

Se svobodou jste musel převzít také odpovědnost. Už nad vámi nebyl odpovědný šéf. To vám nechybí?

Nechybí mi to. Vždy jsem bral danou věc za svou a stavěl se tak k ní s odpovědností. Navíc beru chyby jako takové školné. Poučím se z nich. Když jste úspěšný, tak to oslavíte, ale neposune vás to dopředu. Snažím se vidět věci v dlouhodobém horizontu. To, co dnes vypadá jako chyba, nakonec působí jinak. Dívám se na to taky jako na proces. Když se s kolegy nad něčím dlouho trápíme, ale stále se to posouvá dopředu, tak je to dobré.

Za 15 let jste vybudoval pro svou firmu pevnou pozici na trhu. Máte s ní ještě velké plány?

Zastávám názor, že co se nerozvíjí, tak automaticky stagnuje. A do takového stavu se dostat nechci. Není možné očekávat, že dosáhneme nějakých výsledků a pak si toho začneme užívat. To je první krok k zániku. Proto jsem během těch let nabíral zajímavé lidi. Jsou mezi nimi i mladí kluci, kteří na sobě musí ještě pracovat. Proto ani nevytvářím ve firmě enormní tlak, abychom jen rostli a rostli. Rostou především oni a já se je snažím usměrňovat, abychom to nepřepálili.

Chci se konference zúčastnit

Co to znamená přepálit?

My nabízíme komplexní služby v oblasti nemovitostí. A přichází příležitosti, kdy můžete ten růst velmi urychlit. Ale pokud za tím nejdou stejně ty procesy ve firmě, vztahy, nábor kvalitních lidí a rozumné zatížení úvěry, tak vás nějaká krize snadno položí na lopatky. Vedle toho vás to tlačí dodávat s nižší kvalitou a zase je to první krok ke smrti. Dobrou pověst budujete dlouho, ale ztratíte ji během chvilky.

Poznejte další zajímavé řečníky na on-line konferenci Umění podnikat

Nakolik vám víra komplikuje dobře podnikat?

Bude to znít blbě, ale mně to nepřekáží. Mí kolegové vědí, že jsou záležitosti, které bych nepodepsal. Také jsou objekty, které nebudeme stavět. Třeba potratové kliniky. A tady může být ušlá příležitost. Ani nevím, kolik z našich obchodních partnerů ví, že jsem křesťan. Ale jsem přesvědčený, že to vnímají.  Pokud mají žebříček hodnot jinak poskládaný, tak s námi nespolupracují anebo to není na dlouho.

Mám velkou radost, že potkávám stále víc lidí, kteří se našimi hodnotami řídí. Jejich slovo platí, dohody se dodržují, nekradou. Nabaluje se to jako koule. A paradoxně mám pak situaci díky víře snadnější. Jedna firma nám staví halu v hodnotě desítek milionů. A vinou covidové krize jsme měli krátkodobě výpadek financí. Ta firma bez obav pokračovala v práci až do půlky té stavby. Neměli od nás ani smluvní závazky. Ale měli v nás tu jistotu, že dostanou vše, co jim patří. Pro mě je to velká úleva. Bez toho bychom museli dlouho čekat a práce by stála.

Jak jste dosáhl souladu s kolegy, kteří nemusí být věřící?

Před lety jsem sepsal náš interní morální kodex, kde jsou principy, bez kterých by podle mně nešlo podnikat. A s každým jsem to osobně probral. Ptal jsem se jich, jestli tam není něco, co by třeba nemohli dodržet a pak bych to tam nenechal. Ale shodli jsme se na tom. Přesto se někteří báli, jestli jim to nebude komplikovat život.

Nedávno mi přišel kolega říct, jak na něho jiná firma zkoušela nějaké nekalé taktiky. My se prostě pohybujeme v dost korupčním prostředí. Takže se odvolal na náš etický kodex a okamžitě to přestal být problém. Přestali na něj tlačit a došli ke korektní dohodě. Když se nemusíte bát žádných odposlechů, tak se vám dobře dýchá.

Nebo se manažeři bojí, že zaměstnanci budou okrádat firmu. Nikdy nemáte jistotu, jestli vás ten člověk neobere. Ale na 100% si buďte jisti, že se to stane, když budete podvádět vy sami a hledat různé kličky a optimalizace. Ryba smrdí od hlavy.

Děkuji za rozhovor. Marek Chvátal

Chci se podívat na podrobný program konference Umění podnikat

Nenechte si ujít novinky z KOMPASu

Odběr novinek z KOMPASu = zajímavé informace, pozvánky na kluby, semináře, konference, duchovní obnovy a další události.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Denně verš z Bible na email

Zadejte Vaše celé jméno a kontaktní e-mail a budeme Vám každé ráno posílat verš z Bible
Souhlasím se zpracováním osobních údajů (GDPR).